Przepuklina brzuszna

Obecnie bardzo dużo ludzi zmaga się z bardzo uciążliwą dolegliwością, jaką jest przepuklina brzuszna. Czym tak naprawdę ta dolegliwość, jakie są czynniki ryzyka jej rozwoju, jakie są jej objawy, a także, przede wszystkim, jak jej się pozbyć? Te pytania zadaje sobie naprawdę bardzo wiele osób. Jeżeli bardzo Cię interesuje ta tematyka, to koniecznie przeczytaj ten rewelacyjny artykuł, w którym znajdziesz wszelkie niezbędne informacje na temat przepukliny.

Czym tak naprawdę jest przepuklina?

Przepuklina brzuszna, czyli przemieszczenie zawartości jamy brzusznej poza jej anatomiczne miejsce, to dolegliwość, która tak naprawdę może dotknąć każdego z nas. Szczególnie narażeni na jej wystąpienie są osoby wykonujące ciężką fizyczną pracę, otyłe i starsze. To nie wszystko, może ona też dotknąć kobiety w ciąży lub mające za sobą kilka porodów. Obserwuje się także wzmożoną zachorowalność na przepuklinę brzuszną wśród osób cierpiących na częste napady kaszlu (z reguły związane z astmą). Rodzaje objawów oraz ich nasilenie zależeć będzie od danego przypadku, a także od stopnia zaawansowania przepukliny.

Przepuklina brzuszna – rodzaje

Lekarze wyróżniają pięć najważniejszych typów przepukliny brzusznej:

  • przepuklina brzuszna – udowa,
  • przepuklina brzuszna – pachwinowa,
  • przepuklina brzuszna – kresy białej,
  • przepuklina brzuszna – pępkowa,
  • przepuklina brzuszna – pooperacyjna (pojawia się w okolicach blizn pooperacyjnych)

Jakie są objawy przepukliny?

Przepuklina brzusznaNiezależnie od miejsca występowania przepuklin zawsze występuje taki sam charakterystycznych objawów. Objawem przepuklin jest mały miękki guz, który pojawia się w miejscu powstania przepukliny. Początkowo guz przy przepuklinie można „wcisnąć” z powrotem do jamy brzusznej, jednak z czasem staje się to niemożliwe. Kolejnym objawem przepuklin jest ból. W przypadku przepuklin chory odczuwa ciągnięcie i pieczenie w czasie ucisku guza. Podobne odczucia pojawiają się w czasie przesuwania się zawartości przepukliny. Po pewnym czasie ból związany z przepukliną zaczyna promieniować dalej. Przepuklina najczęściej boli, gdy podnosimy ciężary, kaszlemy, czy napinamy mięśnie. Ponadto ból przepukliny pojawia się w czasie wypróżniania i podczas dłuższego siedzenia. W przypadku przepukliny brzusznej głównym objawem jest uwypuklenie na powierzchni brzucha. Przepukliny stają się widoczne w okolicy pępka, pachwiny lub blizny pooperacyjnej. Wypukłość w przypadku przepukliny jest twarda i napięta i nie można jej cofnąć. Przepuklina staje się bardziej widoczna, gdy napinamy mięśnie z jakichś powodów. Objawy przepuklin brzusznych są takie same jak w przypadku innych przepuklin. Jednak wraz z postępem choroby mogą pojawić się wzdęcia, wymioty oraz nudności. Przepuklina brzuszna doprowadza w końcu do tego, że chory nie może oddawać gazów, ani stolca.

Przepuklina brzuszna – leczenie

Leczenie przepukliny brzusznej jest wyłącznie operacyjne. Metody zachowawcze, takie jak pasy przepuklinowe i unikanie nadmiernego wysiłku, ograniczają jedynie ryzyko niektórych powikłań. Z drugiej strony mogą one doprowadzić do powstania przewlekłego stanu zapalnego, tym samym utrudniając późniejszy zabieg. Jeśli brak jest przeciwwskazań, uniemożliwiających podjęcie procedur chirurgicznych, nie należy zwlekać z ich wdrożeniem. Raz powstała przepuklina nigdy nie ulega zanikowi. Według profesora Wojciecha Noszczyka, ryzyko jej uwięźnięcia, a co za tym idzie poważnych następstw zdrowotnych, w ciągu pierwszych 3 miesięcy od powstania wynosi odpowiednio 3% dla hernii pachwinowej i aż 22% dla udowej.

Obecnie mamy do wyboru szeroką gamę zabiegów, stosowanych w leceniu przepukliny brzusznej, z których niektóre mogą być wykonywane również w znieczuleniu miejscowym. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów w podeszłym wieku z towarzyszącymi schorzeniami ogólnoustrojowymi. Wśród metod operacyjnych w leczeniu przepuklin prym wiodą te z zastosowaniem implantów pod postacią siatek z tworzyw sztucznych. Prekursorem w tej dziedzinie był Irwing Lichtenstein, który w latach 80. XX w. zrewolucjonizował podejście do zaopatrywania przepukliny pachwinowej. Począwszy od lat 90. zaczęto wykorzystywać laparoskopię, aby podczas znieczulenia ogólnego wszczepić implant od strony jamy brzusznej lub przestrzeni pozaotrzewnowej. Używa się do tego specjalnej kamery, którą można obejrzeć wnętrze jamy brzusznej i narzędzi, umożliwiających umocowanie sztucznej siatki zamykającej wrota przepukliny. Przewagą tej metody jest mniejszy ból pooperacyjny i krótszy czas pobytu w szpitalu. Po takim zabiegu jedynym śladem po interwencji chirurgicznej są niewielkie nacięcia, które służyły do wprowadzenia narzędzi.

Czy można skutecznie zapobiec przepuklinie?

Istnieje kilka wskazówek, dzięki którym możemy zminimalizować możliwość wystąpienia przepukliny. Dobrze jest postarać się o szczupłą sylwetkę. To wiąże się z następną radą, aby unikać niezdrowego jedzenia. Należy także poprzez ćwiczenia wzmocnić mięśnie brzucha. Do tego warto rzucić palenie i o ile jest to możliwe zrezygnować z ciężkich prac fizycznych. Jednak są to tylko wskazówki – wiadomo, że nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkimi zmianami zachodzącymi w naszym organizmie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here